چهارشنبه 1399/08/28 - 14:34
چهارشنبه 1399/08/28 - 14:34 yazd-admin

خلاقیت جهادیون در محدودیت­ها گُل می‌کند؛ جمع‌آوری کپسول اکسیژن برای بیماران کرونا

گروه­های جهادی با خلاقیت و همت خود دست به اقداماتی می­‌زنند که روز به روز بر دلگرمی و تقویت روحیه همدلی فعالان مقابله با کرونا می‌افزاید. گروه جهادی شهدای مزویرآباد از نمونه‌های بارز این جریان است.

به گزارش خبرگزاری بسیج سازندگی استان یزد با ورود بیشتر گروه­های جهادی در حوزه مقابله با کرونا و تعریف زمینه ­های کاری جدید در این عملیات مردمی، اقدامات خلاقانه و جهادی گروه­ها روز به روز چشمگیرتر و دلگرم کننده­تر می­شود.
در روزهای گذشته اقداماتی از گروه­های دیده شده است که مفهوم واقعی اعتماد به مردم را عینی می­کند. گروه­هایی به جمع­آوری کمک هزینه به بیمارستان همت گماردند، برخی در حوزه تغذیه بیماران وارد شدند، برخی به پخت نان برای کمک به نیازمندان پرداختند و دیگر گروه­ها هر کدام به اقتضای نیاز شهر و استعداد خود در حوزه­های مورد نیاز وارد می­شوند.
از جمله اقدامات خلاقانه و قابل توجه و مناسب برای الگوگیری دیگر گروه­های جهادی که نمود و نمادی از خلاقیت گروهی و همت جهادی و مدیریتی بر پایه مردمی بودن کارهاست، به جمع­آوری کپسول­های اکسیژن در سطح شهر توسط گروه جهادی شهدای مزویرآباد شهرستان مهریز می­توان اشاره کرد.
در گفتگوی با مهدی غفارنژاد که قبلا هم با او برای اقدام شایسته اخذ وام گروهی و اهدا به بیمارستان شهر گفتگو کرده بودیم، وی از طرح جمع آوری کپسول اکسیژن توسط گروه جهادی شهدای مزویرآّباد گفت و اظهار داشت: قصه آغازین این طرح از زمان بیماری مادر یکی از اعضای گروه به نام آقای طباطبایی جرقه خورد. در آن زمان، مادر آقای طباطبایی نیاز شدید به کپسول اکسیژن داشتند که به یکی از مشکلات خانواده ایشان تبدیل شده بود.
وی ادامه داد: پس از اینکه مادر آقای طباطبایی به لطف الهی به سلامتی خود دست پیدا کردند، دیداری با آقای طباطبایی داشتیم که همانجا ایشان پیشنهاد این کار را دادند. به دلیل آنکه چندنفری از اعضای گروه آنجا حضور داشتند تصمیم گرفتیم بحث مقدماتی را برای این کار انجام بدهیم که خدارو شکر برای مقدمه کار نظر همگی مثبت شد و آغاز طرح مشروط به نظر همه اعضای گروه گردید که الحمدلله نظر همگی مثبت بود.
غفارنژاد درباره مکان­هایی که کپسول‌ها را از آنجا تهیه می‌کنند گفت:  مکان­هایی که ما برای جمع­آوری مراجعه می­کنیم از قبیل منازل اشخاصی که قبلا بیمار تنفسی داشته­اند و اکنون نیازی به دستگاه ندارند، سازمانها و شرکتهایی که دستگاه دارند، ادارات و هنرستان­های فنی و حرفه­ای سطح شهر و از این قبیل است. من باید تشکر کنم از هنرستان­های فنی و حرفه­ای شهید نیافر و شهید بهشتی و همچنین شرکت فولاد بالش مهریز و شرکت اکسیژن کویر مهریز که بسیار با ما همراه بودند.
وی با تاکید بر حضور فعالانه و مستمر صنف در و پنجره­سازی شهرستان در این طرح بیان داشت: صاحبان این صنف وقتی از نیت ما با خبر شدند با جان ودل همراه ما گشتند و با وجود اینکه به دستگاه­های خود نیاز داشتند اما در اختیارمان قرار دادند.
مسئول گروه جهادی شهدای مزویرآباد افزود: تاکنون حدود 74 کپسول جمع­آوری شده که هرروز بر این تعداد اضافه می­شود.
غفارنژاد در مورد بیماران تحت پوشش این طرح و نحوه امانت کپسول­ها گفت: حدود 34 بیمار تا الان تحت پوشش این طرح هستند. یعنی یا کپسول را به امانت می­گیرند و یا اگر معسر باشند خودمان کپسول را می­بریم و برمی­گردانیم. البته مسئله­ای که کار ما را دشوار کرده است شارژ این کپسول­ها است. برخی بیماران به علت شدت بیماری شاید روزانه سه کپسول مصرف داشته باشند و این تعویض کپسول­ها و شارژ در بیمارستان بسیار وقت می­گیرد، شاید روزانه 15 نیرو از گروه درگیر کار شوند.
وی افزود: گرچه حدود 15نهاد دولتی، دو هنرستان، دو کارخانه و افراد متعددی کمک­کار ما بودند ولی همچنان به 30 کپسول اضافه نیاز داریم.
مسئول گروه جهادی شهدای مزویرآباد درباره هزینه انجام شده تا این لحظه هم بیان داشت: اکثر هزینه­کرد ما در این طرح برای تهیه مانومتر کپسول­ها است. قطعه­ای که فشار اکسیژن و درجه را کنترل می­کند و در حدود 800 هزارتومان قیمت دارد. تاکنون با کمک خیرین 17 مانومتر تهیه شده که هنوز به تعداد بیشتری نیاز داریم
وی در پایان با تشکر از بیمارستان فاطمه­الزهرا مهریز به جهت کمک در شارژ کپسول­ها از تمام خیرین کمک­کننده دراین طرح قدردانی کرد و افزود: از افرادی که می­توانند جهت تأمین هزینه­های این کار به ما کمک کنند، دعوت می­کنم به این طرح بپیوندند و باقیات­الصالحاتی برای خود بسازند.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)