شنبه 1399/08/24 - 17:16 yazd-admin

یزد به عنوان اولین استان عملیات غربالگری خانه به خانه در کشور انتخاب شد

با گسترش کرونا انجام عملیات گسترده غربالگری خانه به خانه از راههای اضطراری مطرح شده است که استان یزد با همکاری بسیج، شهرداری و مساجد به عنوان اولین استان برای انجام این طرح انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج سازندگی استان یزد، به نقل از یزدرسا با گسترش افسارگسیخته کرونا در یزد، غربالگری خانه به خانه با همکاری بسیج آغاز می شود.

دکتر دهقانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان یزد اعلام کرد: با توجه به اینکه انتقال بیماری هم اکنون در خانواده‌ها بوده و ابتلا به صورت خانوادگی است، گام چهارم بسیج ملی مبارزه با کرونا در راستای قطع زنجیره انتقال بیماری از فردا آغاز می‌شود.

وی این طرح را با هدف «هر خانه یک بسیج سلامت» عنوان کرد و افزود: در این طرح سه بحث نظارت، مراقبت و حمایت را دنبال می‌کنیم. بحث تشدید نظارت بر پروتکل‌ها را در بلوک بندی ۹ منطقه استان با هماهنگی حوزه مقاومت بسیج سپاه، شهرداری، بسیج محلات، مساجد و نیرو‌ها و پایگاه‌های بهداشتی پیگیری خواهیم کرد.

دهقانی گفت: نظارت بر رعایت پروتکل‌ها در محلات، غربالگری خانه ها، اطلاع از خانواده‌ها و آموزش و اطلاع رسانی با کمک همه دستگاه‌های درگیر و با محوریت فرمانداری یزد انجام می‌گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد درباره جنبه حمایتی این طرح خاطرنشان ساخت: خانواده‌های کرونایی باید تحت حمایت اجتماعی قرار گیرند تا کمتر در سطح شهر تردد کنند و فقط برای خدمات پزشکی تردد داشته باشند.

وی از اجرای این طرح در شهرستان‌ها از اواسط یا آخر هفته خبر داد و تأکید کرد: این طرح پیش از آنکه در سطح کشور اعلام شود، در یزد به عنوان پایلوت آغاز خواهد شد. هم اکنون فاز اجرایی انجام شده و ان شاء الله از فردا در یزد شروع می‌شود.